اسلاید شو

در جديدترين رتبه بندي وب سايت دانشگاههاي جهان 4ICU دانشگاه علوم پزشکي مشهد در رده دوم کشوري در ميان دانشگاههاي علوم پزشکي کشور قرار گرفت.

به گزارش وب دا ، در اين رتبه بندي که نتايج آن در 20 ژانويه 2014 اعلام شده است دانشگاه علوم پزشکی مشهد توانست با کسب رتبه جهانی 1003 پس از دانشگاه علوم پزشکی تهران، رتبه دوم در بین دانشگاهای علوم پزشکی کشور را کسب کند. ضمن آنکه به ترتیب دانشگاههای علوم پزشکی شیراز رتبه 1483، علوم پزشکی اصفهان رتبه 1613، علوم پزشکی شهیدبهشتی رتبه 2105 و علوم پزشکی تبریز رتبه 2441 را در این رتبه بندی کسب کردند .

در رتبه بندی جدید4ICU    که مرکز آن در سیدنی استرالیا قرار دارد، وب سایت 11307 دانشگاه از 200 کشور جهان بر اساس شاخص های وب سایت Google Page Rank (رتبه سايت در گوگل)،   Alexa Traffic Rank(رتبه ترافيك سايت در الكسا)، Referring Domains  (تعداد سايت هايي كه سايت دانشگاه را به بازديدكنندگان معرفي كرده اند)، )Citation Flow ميزان لينك دهي به سايت دانشگاه) و Trust Flow(ارزشمند بودن و كيفيت لينك هاي داده شده به سايت دانشگاه) رتبه بندی شده اند.

علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر  در مورد این رتبه بندی می توانند به آدرس اینترنتی www.4icu.org مراجعه کنند.

پنج دانشگاه علوم پزشکی برتر کشور در رتبه بندی 4ICU

ردیف نام دانشگاه رتبه جهانی
1 دانشگاه علوم پزشکی تهران 657
2 دانشگاه علوم پزشکی مشهد 1003
3 دانشگاه علوم پزشکی شیراز 1483
4 دانشگاه علوم پزشکی اصفهان 1613
5 دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی 2105
 

فرآیند استخراج و خالص سازی کروستین از کلاله زعفران

 

ادادشت روز: 29  دي الي پنج بهمن هفته هواي پاک نامگذاري شده است ، نامگذاري نمادين اين هفته به معني آن است که به فکر آسمان شهرمان باشيم و از آن غافل نشويم .

به گزارش وب دا ، اين روزها قصه آلودگي هواي شهرهاي بزرگ ، يک موضوع تکراري براي همه ما شده است به طوري که شايد حتي ديگر اعلام درصد ميزان آلاينده ها و توصيه هاي جدي در خصوص مضراتي که اين پديده نوظهور شهرهاي صنعتي دارد نظرمان را جلب نمي کند .

هوا يكي از پنج عنصر ضروري (هوا، آب، غذا، گرما و نور)براي ادامه حيات انسان است. هر فرد روزانه نزديك 22000بار تنفس مي‌كند معمولاْ انسان مي‌تواند به مدت 5 هفته بدون غذا و مدت 5 روز بدون آب زنده بماند، اما نمي‌تواند بدون هوا حتي 5 دقيقه زنده بماند.

ذرات ریز معلق، منواکسید کربن، اکسیدهای نیتروژن، اکسیدهای گوگرد و... تنها بخش از گازهای سمی است که هر روز خواسته و  يا ناخواسته در اعماق ریه های مردم جاخوش می کند و برایش فرقی نمی کند که قربانی کیست و چند سال دارد، کودک است یا پیر، سالم است یا بیمار، بالا شهری است یا پائین شهری. به واقع مسئله آلودگی هوا و راهکارهای مدیریت آن بی هیچ تعارفی مورد غفلت همه ما قرار گرفته است.

شايد اگر آلودگي هوا کمي برايمان ارزش داشت از خودروهاي شخصي که عامل 70 درصد آلودگي هواست کمتر استفاده مي کرديم و به جاي آن  از وسايل نقليه عمومي و دوچرخه استفاده مي شد.

براساس تعاريف سازمان جهاني بهداشت دو درصد از كل مرگ وميرهاي ناشي از عوارض قلبي در شهرهاي آلوده به طور مستقيم و غيرمستقيم مربوط به آلاينده‌هاي هوا است. در شهرهاي آلوده متوسط سالانه بستري بيماران قلبي به علت آلودگي مونوكسيد كربن 68 درصد افزايش مي‌يابد.

از آنجايي كه ميل تركيب CO با هموگلوبين 200 برابر اكسيژن است با ايجاد تركيب پايداركربوكسي هموگلوبين ميزان اكسيژن رساني به بافت بدن كاهش يافته و به تناسب درصد آلودگي علايمي نظير سرگيجه، سردرد، خواب‌آلودگي و در موارد شديدتر مرگ بروز مي‌كند.

دکتر رضا افشاري عضو مرکز تحقيقات سم شناسي پزشکي دانشگاه علوم پزشکي مشهد در اين باره مي گويد :‌ آلودگي هوا مشکلي ناپيدا و در عين حال خطرناک  است ، آثار زيانبار اين ويژگي در درازمدت مشخص مي‌شود و به همين دليل افراد متوجه نمي‌شوند آلودگی هوا چه عارضه‌اي برايشان ايجاد کرده اما بيماري بصورت مرموز پيشرفت مي‌کند.

دکتر رضا باقري دانشيار گروه جراحي قفسه سينه دانشگاه علوم پزشکي مشهد هم با اشاره به اينکه آلودگي هوا تاثير مستقيمي بر افزايش شدت بيماريهاي قلبي و ريوي دارد مي گويد:‌در زماني که آلودگي هوا به مرز هشدار و بحران مي رسد ، بدن قادر به اکسيژانيسيون نخواهد بود که در افراد جوان و سالم از ذخيره اکسيژن استفاده مي کنند اما در افراد مسن و بيماران مزمن به دليل نداشتن ذخيره کافي اکسيژن در بدن فشار مضاعفي بر قلب و ريه وي وارد مي شود .

با وجود آلودگي هوا چطور مي توانيم سلامت باشيم ؟

احتمالاً می‌توان راه‌هایی یافت که از محیط‌های آلوده به دور بود. اما نمی‌توان به طور کامل از خطرات آن در امان بود و هوای ناپاک تأثیر خود را کم یا زیاد روی افراد خواهد گذاشت. تنها کاری که می‌توانید بکنید این است که سیستم دفاعی بدنتان را تقویت و آنتی‌اکسیدان‌های بیشتری مصرف کنید. داشتن سيستم ايمني بدن مي تواند آسیب پذیری بدن و خطرات مربوط به آلودگی هوا را کاهش دهد. در حالت کلی در پیش گرفتن یک زندگی سالم  و داشتن تغذیه‌ی متعادل به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک زیادی می‌کند.

به گروههاي در معرض آسيب مانند کودکان ، سالمندان ، بيماران قلبي و عروقي و زنان باردار توصيه مي شود در شرايط هواي ناسالم در منزل بمانند و در مکان‌های شلوغ حضور پیدا نکنند. وقتی در معرض آلودگی هوا هستند، استفاده از ماسک ضروری است و دستمال یا ماسک‌های جراحی برای جلوگیری از تنفس آلودگی‌ها هیچ فایده‌ای ندارد و فقط باید از ماسک‌های فیلتردار استفاده شود  و آن را کاملاً روی صورت ثابت کنید در غیر این صورت موثر نخواهد بود.

و اما چند راهکار براي کاهش آلودگي هوا

اجتناب از سفرهاي غير ضروري در طول روز و ساعات پرترافيک ،کاهش استفاده از خودروهاي تک سرنشين، انتخاب مسيرهايي با حداقل سطح ترافيک به طوري که حرکت در مسير مورد نظر روان باشد، خاموش کردن موتور خودرو در زمان ترافيک و يا پشت چراغ قرمز ، گسترش زير ساختهاي حمل و نقل عمومي ،معاينه فني دوره اي خودروها ، حذف خودروهاي فرسوده از چرخه حمل و نقل ، از جمله راهکارهايي است که به همت شهروندان و مسئولان مي تواند گامي موثر در کاهش آلودگي هوا به شمار رود .

 

نتايج حاصله از تحقيقات انجام شده حاکی از آن است که افرادی که در مقابل خشک کن های برقی قرار می گیرند احتمالا بیشتر در معرض ابتلا به باکتری هایی هستند که این هوای داغ به سوی آنها گسیل می دارد.

به گزارش وب دا ، مدير گروه تخصصي بهداشت محيط و حرفه اي معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي مشهد با اشاره به اينکه استفاده از دستگاههاي خشک کن دست که در برخي از مکانهاي عمومي و منازل نصب مي شود از نظر بهداشتي توصيه نمي شود اظهار داشت :بر اساس  تحقيقات در این زمینه دستمال کاغذی رتبه بهتری دارد چرا که حرکت مالش آن بر روی پوست می تواند به طور فیزیکی آلودگی ها را از بین ببرد.
مهندس علي اصغر حسني افزود :‌این در حالی است که خشک کن های برقی میکروب ها را به سوی بدن فرد  مي فرستند و مشکلی که در سرویس های بهداشتی عمومی وجود دارد اين است که به طور مداوم این گرما آلودگی را در هوا منتشر می کند.

وي خاطر نشان کرد:‌دستمال کاغذی دست ها را با سرعت و کیفیت بهتری نسبت به خشک کن های برقی خشک می کند و مانع از انتقال آلودگی و میکروب ها می شود و بهداشتی تر است و علاوه براين در مراحل7 گانه شستشوي دست طبق دستورالعمل آن ، مرحله نهايي خشک کردن دست با دستمال کاغذي بيان شده است .
مدير گروه تخصصي بهداشت محيط و حرفه اي معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي مشهد افزود :‌باکترهای های موجود در محیط سرویس بهداشتی به دستان کاربر و سپس به اتمسفر انتقال می یابد که این موضوع می تواند به شیوع ارگانیسم هایی مانند سالمونلا و ای کولای منجر شود چرا که افراد اغلب پیش از آنکه دستان خود را به خوبی پاک کنند آنها را خشک می کنند.
مهندس حسني اظهار داشت :‌اين دستگاهها توصيه نمي شود،  چراکه نتايج حاصله از تحقيقات انجام شده حاکی از آن است که افرادی که در مقابل خشک کن های برقی قرار می گیرند احتمالا بیشتر در معرض ابتلا به باکتری هایی هستند

 
امروز: 126
ديروز:52
اين هفته: 178
هفته‌ي گذشته: 232
اين ماه: 794
ماه گذشته: 2254
افراد آنلاين:1
اعضا ی آنلاین : 0
مهمان آنلاین : 1